Gyomorgyűrű
Gyomorszűkítő műtétek
A gyomorszűkítő műtéteket általában óriási túlsúly esetén javasolják, különösen akkor, ha már legalább öt éve képtelen valaki lefogyni, továbbá a túlsúlyból adódó egyéb egészségügyi problémák is fennállnak. Hatalmas túlsúly esetén gyakori a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulása. Ilyen esetekben előfordul, hogy orvos javasolja a műtétet.

A gyomorszűkítés évente ötven kilogramm súlytól is megszabadíthat, ez az egyik oka annak, hogy valóban csak nagy túlsúly esetén érdemes ezt a lehetőséget kihasználni.
A gyomorszűkítés valójában egy komoly műtéti beavatkozás. A beteget minden esetben, teljes mértékben felvilágosítják a műtét menetéről, előnyeiről és hátrányairól egyaránt. Kizárólag csak a beteg beleegyezésével történhet meg. Mindezek fényében mégis sokan úgy gondolják, hogy ez az egyetlen megoldás súlyproblémájukra.
Kísérletek szerint a gyomorszűkítő műtéten átesett cukorbetegek nagy része meggyógyult a műtétet követő egy-két éven belül, hiszen a betegségük elsődleges kiváltó oka a túlsúly volt. Orvosok véleménye szerint a műtét minimális kockázattal bír, így jó megoldást jelenthet a túlsúllyal rendelkező cukorbetegek részére.
A gyomorszűkítés lényege
A gyomorszűkítő műtét során egy szilikon gyűrűt helyeznek fel a gyomor köré, mely összeszorítja azt, úgymond két részre osztja. A gyomor ezek után nagyon kevés tápanyagot képes befogadni, mindezt a jóllakottság érzésével. Ebből következően a beteg műtét utáni táplálékfogyasztása kevesebb, mint felére csökken. A befogadott táplálék lassan szivárog át a gyomor alsó részébe, hiszen a szilikongyűrűnek éppen ez a funkciója. A beteg csak a lassú átszivárgást követően képes újból táplálékot magához venni.
A műtétet követően nagyon figyelni kell a táplálék bevitelre, nehogy időnek előtte kitáguljon a gyomor felső része. Ezen kívül szinte semmilyen kockázata nincs, hiszen a gyűrűt átállítani és levenni is fájdalommentesen lehetséges.
Gyomorszűkítő műtétet kizáró okok

- Várandós és szoptatós kismamáknak.
- Drogfüggőség vagy rendszeres nagy mennyiségű alkohol fogyasztás mellett.
- Fejlődésben lévő szervezet esetében.
- Idős korban, hozzávetőlegesen 65 éves kor felett.
- Fertőzéses vagy gyulladásos betegség fennállásakor.
A fent felsorolt esetek nem foglalják magukban az összes kizáró tényezőt, minden esetben szakorvos véleménye szükséges, és csak teljes kivizsgálás után lehetünk biztosak abban, hogy a gyomorszűkítő műtét veszélytelen számunkra.
A gyomorszűkítő műtét ára
Amennyiben a túlsúlyos állapot más betegségek előidézője, vagy kialakulására utaló jelek vannak, akkor a társadalombiztosítás támogatja a műtétet. A felhelyezendő gyomorgyűrűt meg kell vásárolni, nagyon indokolt esetben ennek egy részét támogatja az OEP. A szilikonos gyűrű ára hozzávetőlegesen félmillió forintba kerül.
A fentiek fényében láthatjuk, hogy a gyomorszűkítő műtét nagy elhatározás, és a döntésben több tényező is szerepet játszik. Érdemes összevetni orvos véleményét, pénzügyi helyzetünket, a vele szemben túlsúly mellékhatásait, valamint az egyéb megoldásokat problémánk kezelésére.